Není to nějaký extra článek plný informací, ale událost CES trochu sleduji a tak si o ní dovolím pár slov napsat. Jedná se o velký veletrh spotřební elektroniky. Z anglických slov je také odvozen název, zkratka CES znamená Consumer Electronics Show. Zda je to show, to posoudit nemůžu, nikdy jsem se podobné události nezúčastnil. Na druhou stranu, pro některé firmy, které nejsou tak slavné, je to určitě show. Veletrh v Las Vegas navštěvuje spousta lidí z celého světa. A spousta lidí se o různé novinky z veletrhu zajímá.
Tím se dostáváme asi k nejdiskutovanější novince tohoto roku. O tu se postaral první ohebný telefon od asijské společnosti Roale. Jde o model Flexpai, mluvím sice o telefonu, ale on je to i tablet. Nebudu ho více představovat, spoustu informací a specifikací se dá dohledat. Jen řeknu stručně svůj názor. Je to sice zajímavé, ale podle mého nepoužitelné. Já nevím, v České republice by se takové zařízení mělo prodávat zhruba za 30 000 Kč. Za tu cenu si koupím přeci v pohodě telefon a tablet. Výhodu v tom nevidím.
Největší novinkou je za mě také ohebná věc, ale nikoliv telefon, nýbrž televize. Nezajímá mě rostoucí rozlišení, je mi jedno kolik K bude třeba za rok. Řekl bych, že 4K bohatě stačí, ale to si nemyslí asi širší veřejnost. Ale co se dá dělat, nebudu brečet nad rozlitým mlékem.
Na obrázku je konkrétně televize od LG. Ale podobnou věc představil třeba i Samsung. A kdo ještě nepředstavil, brzo tak učiní. Jde o zajímavý koncept. Televize je schovaná ve skříni pod. Pokud chcete, tak vám vyjede a používáte jako klasickou televizi. Podobné plátnu, které známe třeba ze školních lavic. Jen k tomu není potřeba projektor. Každopádně cena je zatím extrémně vysoká. Jedná se spíše o věc do budoucna. Hádám, že nyní to bude spíše zajímavá věc pro návrháře interierů. Uvidíme časem, teď se toho moc neví. Kolik ohnutí třeba produkt vydrží, apod.
Ještě k těm televizím. Byla představena nová technologie. Tuším, že Micro LED. Je toho moc (OLED, QLED,…). Této technologii je předpovídaná slibná budoucnost. Je to hlavně odolností jednotlivých pixelů. Ovšem to jsem zaznamenal jen okrajově, tak uvidíme, jak tomu bude.
Pak se představovalo hodně doplňků k chytrým domácnostem. Ty už zažily velký rozmach v roce uplynulém, letos tomu nebude jinak. Zvykejme si, zavřít okno, otočit termostat, zkontrolovat kvalitu vzduchu, to vše lze i na dálku. Já osobně s chytrou domácností nemám zkušenost, ale zdá se mi to, jako velmi dobrý nápad. Vypnul jsem tohle, zamkl jsem tyhle dveře, pro zodpovězení těchto otázek se nemusíte vracet domů. Technologie nám má život usnadňovat. Což chytrá domácnost dle mého dělá. Čím dál více mě chytrá domácnost láká.
Co jsem slyšel, tak zde bylo také obrovské množství startupů. Jak je definovat? Definic je hned několik. Zkrátka se jedná o mladou firmu (mnohdy začínající). Těžko říct, co nejvíce vyzdvihnout z této oblasti. Šlo hlavně o různé doplňky a příslušenství. Někdy dosti bláznivé.
Málem bych zapomněl. Že v kategorii notebooků bylo rušno. Několik velkých jmen tohoto trhu představilo zajímavé stroje. Zejména pak notebooky pro hráče. To mě zajímá, protože sám herní notebook mám, pomalu přemýšlím, co dál. Takže tuto oblast samozřejmě sleduji.
Tolik takové kratší shrnutí k veletrhu CES. Na veletrhu bylo představeno mnohem více produktů. Klidně napište, co zaujalo Vás. Třeba jsem to jen přehlédl, třeba se mi to moc nelíbí (třeba autonomní prostředky). 100 lidí, 100 chutí. Mně přijde ohebný telefon jako hloupost, tobě třeba ne, klidně to napiš. Rád si přečtu tvůj názor. 🙂