Spotify, Apple Music a zase Spotify

5 února, 2020

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

Hudební streamovací služba je dneska normální a setkal se s ní prakticky každý. Já dnes budu řešit hlavně služby z hudební sféry, ale jsou i jiné. Vlastně dnes už je jich opravdu spousty. Když vezmu celosvětové, tak je nejznámější asi YouTube. Existují i ty české, jsou to třeba internetové platformy jako iVysílání, VOYO, a mohl bych pokračovat. Nás dnes zajímají ale ty hudební streamovací služby. Konkrétně asi dvě nejznámější. Vím, je jich více, ale s ostatními nemám zkušenosti.

Jedna už je na trhu poměrně dlouho. Spotify začalo už v roce 2008. Apple Music jako takový běží od léta 2015, ale má své předchůdce. Apple Music (dále AM) vzniklo i díky úpadku iTunes. Neznám přesnou historii, ale přišlo mi to tak. Nebudu tu psát nějaká čísla (např. cena předplatného, počet skladeb, které si lze stáhnout,…). Většina čísel je dost podobných. Rozdíl je asi hlavně v tzv. free (bezplatné) verzi. Spotify je celkem dostupné i bez zaplacení, samozřejmě nějaká ta omezení má, ale nic drastického. U AM jde v bezplatné verzi pustit jen radio Beats1. Rozdílná jsou údajně počty stažených skladeb, podařilo se mi najít rozdílná či shodná čísla, takže nevím. Každopádně obě čísla jsou tak vysoká, že to nikterak kkoncový uživatel nepocítí.

Vlastně k AM jsem se dostal, protože se o Apple zajímám a na konci léta 2019 jsem si řekl, že AM vyzkouším. Vyzkoušel jsem, nepřesvědčilo mě a zůstávám u Spotify. Ostatně to už dlouhé roky používám, ze začátku to byla hlavně bezplatná verze na PC. A v té době vlastně ani nebyl důvod platit. Těch pár reklam se dalo přežít, větší omezení bylo na mobilu a tehdy jsem ještě mobil a Spotify nevyužíval. V té době ještě docela dost “frčelo” pirátství a nelegální stahování hudby. Možná i proto bylo Spotify ze začátku ztrátové, ale vyplatilo se vydržet.

Myslím, že podobně si Spotify získalo hodně lidí, kteří za tuto službu platí. Spotify má pár let náskok, a ten je vidět. Neřeším teď různé playlisty, které podle informací nabízí, ale když jsem zkoušel AM, tak mě to přišlo takové zdlouhavé. Proklikat se ke stažení, atd. Za mě prostě zbytečně moc kroků. U Spotify je to podstatně rychlejší. To byl asi největší důvod, proč jsem neměnil. Nemůžu říct, že by mi AM vyloženě vadila, (za pár let je opět zkusím), ale zatím u mě vede Spotify.

U toho mě prostě baví, že se dá pustit prakticky všude. Ať už jste u PC, mobilu, tabletu nebo v autě. Tak je ta konektivita zkrátka lepší. Stačí pár kliknutí a hraje vaše oblíbená skladba. Teď jsou v oblibě podcasty, na to je Spotify za mě taky skvělé. Nemůžu nadávat na AM. Prostě 100 lidí=100 chutí, a mě chutná Spotify. Uvidíme, třeba za pár let změním názor, ale zatím budu poslouchat hudbu u Spotify. To ostatně dělám i při psaní většiny článků.

Za ty roky toho mám odposloucháno hodně, třeba tento playlist rockových klasik hodně. Klidně napiště, co máte rádi VY? Nemusí to být na Spotify. 🙂 Rád si poslechnu něco nového.

2 názory na “Spotify, Apple Music a zase Spotify”

  1. Mě přijde hlavní výhoda Spotify, že je multiplatformní a nezáleží na zařízení, přesně jak píšeš. Kvůli tomu jsem si tuto aplikaci jednou stáhla a od té doby nemám potřebu hledat dál ☺️ AM jsem nikdy nezkoušela.

Diskuze

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *